РОЗРОБКИ УРОКІВ

Тема.  Таблиця множення 9.   Множення багатозначного числа на 9.

Мета. Скласти таблицю множення 9;
               проаналізувати     зв'язок     між    множниками    та   добутком,     
               виявити  між   ним   закономірності для зручного запам’ятовування       
               таблиці множення 9 ;
               вчитися знаходити добуток  багатозначного числа і 9;
               формувати  вміння розв’язувати  приклади, вирази, рівняння;
               закріпити обчислювальні  навички ;
               розвивати логічне мислення, уяву, пам'ять;
               виховувати почуття взаємодопомоги,  прагнення до знань.
Тип уроку. Постановка навчального завдання.
                                                                  Хід уроку

І. Організація класу.
     - Готові до спілкування?
     - Що ви очікуєте від уроку?
    ( На  дошці фіксуються всі дитячі думки.)

ІІ. Ситуація успіху.

1.      Робота з виразами.

-        З  якими  математичними  діями  ми  працюємо на уроках?

-        Які властивості множення ви знаєте?

-        Користуючись властивостями множення обчисліть вирази.




453 ∙ 4 + 453 ∙ 6

1000 ∙  37

8 ∙ 4 ∙ 25

-        Де  на уроках  ми  застосовуємо ці знання?
2.      Усний рахунок.
-        Діти іншого класу розв’язували приклади.  Ваше завдання перевірити чи правильно  учні обчислили їх.
(На  дошці  розміщені приклади.)

  247 ∙ 1 =  1               0 ∙ 920 = 920
  35 ∙ 100 = 3500       0 ∙ 1 = 0
  500 : 10 = 5              806 ∙ 10 = 8060
  21 ∙ 1000 = 2100     96  - 104 = 8
  30100 : 100 = 30     5102 ∙ 9 = Λ
          Фізкультхвилинка
 Раз - підняти руки вгору,      (нахиляння тулуба вперед, торкаючись
 Два - нагнутися додолу.          руками підлоги)
 Не згинайте, діти, ноги,
 Як торкаєтесь підлоги.
 Три, чотири - прямо стати,
 Будем  знову починати.
 Руки - в боки,                            ( нахиляння тулуба вперед-назад , вправо -
 Нахились вперед,                       вліво)
 Нахились назад
 І направо, і наліво,
 Щоб нічого не боліло.
 Раз, два, три, чотири -               ( стрибки на місці)
 Набираємося сили.
 Нахилились, повернулись,
 До товариша всміхнулись.
   ІІІ. Постановка навчальної  задачі.
-        Під час усного обчислення у вас виникла проблема?
-        Яка?
-        З якою математичною  дією  пов’язана  дія  множення?
-        Я правильно вас зрозуміла, що дія множення пов’язана із дією додавання. Скористайтеся цим зв’язком і обчисліть.
-        Чи зручний цей  спосіб?  (Ні. Займає багато часу.)
-        Які  знання нам необхідні для вирішення проблеми.
( Знання таблиці множення.)
-        Так  чим ми сьогодні  займемося на уроці?
(Познайомимося із таблицею множення на 9.)
-        Я пропоную вам  зайнятися складанням таблиці.
( На дошці   розміщена   таблиця , але без добутків.)
    9 ∙ 0
    9 ∙ 1
    9 ∙ 2
    9 ∙ 3
    9 ∙ 4
    9 ∙ 5
    9 ∙ 6
    9 ∙ 7 
    9 ∙ 8
    9 ∙ 9
-        З множенням яких чисел ми вже знайомі?
(  Множення на 0 і 1.)
-        Яка  дія може допомогти  знайти добутки?
(Дія додавання.)
-        Яке відкриття минулого уроку теж може нам допомогти?
(Таблиця Піфагора.)
                (Діти  записують добутки у таблицю множення.)
-        Чи зручно весь час підглядати до таблиці?
-        Отже  для успішної роботи вам необхідно знати таблицю множення  напамʼять.
-        Чи легко  її  вивчити?
-        Я  хочу  сказати вам, що  вивчити  її  буде дуже легко,  якщо ви відкриєте  всі її  секрети.
-        Уважно подивіться на таблицю і спробуйте відшукати всі особливості побудови.
(Діти висловлюють свої думки, вчитель фіксує їх на дошці.)
    9 ∙ 2 = 18     ( 1+ 8 = 9)
    9 ∙ 3 = 27     ( 2 + 7 = 9) 
    9 ∙ 4 = 36
    9 ∙ 5 = 45
    9 ∙ 6 = 54
    9 ∙ 7 = 63 
    9 ∙ 8 = 72
    9 ∙ 9 = 81

ІV.  Коротка рефлексія.
-        Чи  змогли  ми  відшукати  таємниці побудови таблиці множення на 9?
-        Чи  стане легшим запам’ятовування  таблиці?
-        Нагадайте  мені  ще  раз  які  таємниці  ховає у собі таблиця множення на 9.
     V.   Робота в групах.
          -    Щоб  наше відкриття  залишилося у памʼяті   його   необхідно   замоделювати.
-    Я  пропоную  вам   у  групах   створити модель  таємниці  таблиці множення   9.                          
-        На цю роботу  вам дається 3 хвилини. 
         (Діти працюють у групах.) 




         (Результати розміщуються на дошці.)
 


-        Чи згодні ви з роботою ваших товаришів?
-        Чи всі  закономірності відображені у моделі?
-        Чи сподобалося працювати у групах?
           (Діти висловлюють свої думки .)
-        Чи всі у групі брали участь у  роботі?
    VI. Рішення часткових завдань.
-        Перевіримо чи працює ваша модель?
       1. Усний рахунок.
-        Користуючись своїми знаннями,  обчисліть приклади  не користуючись таблицею Піфагора, та іншими джерелами інформації.  


       2. Завдання 1
-        Чи є  у таблиці множення на 9  добутки: 
           36,  42,  13,  84,  74,  81,  27,  73,  90,  0.
       3. Розвʼязування   рівняння.
             Х  :  5  =  9
        4. Розвʼязування прикладу.
-        Повертаємося до прикладу у якому виникла проблема.
            5102 ∙ 9
-        Чи зможемо ми обчислити приклад не заглядаючи до таблиці у зошит?
-        Як  виконати множення багатоцифрового числа  на 9?  
           (У стовпчик.)
           (Діти виконують множення на дошці і записують у зошит.)
       5. Усні задачі.
           Завдання 2
      У будинку 9 поверхів . На  кожному  поверсі  по  8  квартир. Скільки
      квартир у будинку?
       VII.  Рефлексія.
-        Чи  справдилися ваші очікування?
( Повертаємося до запису дитячих думок та аналізуємо їх.)


-        Чи сподобався сьогоднішній урок?
-        Яку  назву ви дали б нашому уроку?
-        А зараз напишіть які знання  і вміння ви  отримали на уроці  і що вмієте гарно робити?
(Діти висловлюють думки і фіксують їх.)
Учень.  Шановні гості!
               Спасибі, що знайшли час,  і  прийшли до нас.
               Якщо Ваша ласка, 
               То  приходьте до нас ще,  будь ласка!  










                                       Урок математики 4 клас





Тема. Обчислення площ різних фігур.
Мета: формувати вміння обчислювати площі різних геометричних фігур способом                 розбивання, або перекроювання, використовуючи «відкриті» формули та самостійно складаючи їх; розвивати логічне мислення, вміння аналізувати; виховувати старанність, наполегливість у досягненні поставленої мети, уміння співпраці і взаємодопомоги.

   Урок  комбінований.
                                                Хід  уроку
   І. Організація  класу.
     - Ви  готові  до  спілкування?
  ІІ. Ситуація  успіху.
-         Які  завдання  ви  хотіли  б  виконати  на  уроці?
  працювати  в  групах;
  читати  моделі;
  обчислювати  площі  геометричних  фігур;
  розв’язувати  задачі.
-          З  якими  величинами  ми  працюємо на  уроках  математики?
-         Що таке  периметр?
-         Що  таке  площа?
-         А  чи  вмієте  розв’язувати  задачі?
 


                     Задача
Площа  прямокутника  36 .  Якою  може  бути  довжина  сторін?



  а
   6
  12
   18
   3,6
     36
     4
   В
  6
   3
   2
    10
    1
     9


-          А  я  пропоную  такі  числа  30  і  6.  Ви  зі  мною  згодні?
-         Чому  ні?  Адже  30 + 6  теж  буде  36?
-         Переконати  мене  може  модель.
          (Діти  показують  і  читають  модель.)
                           S = a • b
-         Ви мене  переконали!  Дякую  за  змістовне  пояснення  своєї  думки!
          Ви  гарно  працювали!  Молодці!
-           А  що  треба  знати,  щоб  бездоганно  розв’язувати  задачі          геометричного  змісту?   (Потрібно  знати  формули.)
-         Отже  наступне  завдання – знайти  до  кожної  геометричної  фігури     формулу за  допомогою  якої  можна  обчислювати  площу.





S =  ( a •






S = a • 




S = (a •     ) : 2    








S =         a




S = ( a +     ) • 2





-          Але  сталася  біда,  хтось  витер  записані  формули.  Чи  можете  ви      відновити  їх?
-         Я  пишаюся  вашою  роботою!  Я  знаю,  що  ви  справитеся  із  завданням!
  ІІІ. Фізкультхвилинка.
       Фізкультуру  любим  дуже,
       Тож  вставай  з – за  парти,  друже!       
       Вгору  руки  підніми,
       Вгору  пальцями  струсни.
       Спину  добре  розправляй
       І  на  місці  пострибай.
              Налетів  із  лісу  вітер – (Помахати  руками  до  себе.)
              Він  сердитий  і  рвучкий,  (Кругові  рухи  кулачками.)
              Покрутив  в  садку  нам  квіти,
              Розгойдав  усі  гілки. ( Руки  вгору,  похитати із  сторони  в  сторону.)
              У  вікно,  у  двері  грюкнув,  (Поплескати  в  долоні.)       
              Розстелив  по  хаті  дим,  (Показати  долонями  вниз.)
              Впав  на  шлях  і  мчить  на  луки,  (Руки  долонями  вниз.)
              Я  -  наввипередки з  ним.
І V. Рішення  часткових  задач.
1.        Робота  над задачею.
-         Формули  ви  знаєте,  але  чи  вмієте  застосовувати  їх  на  практиці?
-          Пропоную  вам  задачу,  щоб  перевірити  ваші  вміння.
           Задача
Периметр  прямокутника  42,6  см   ,  довжина  однієї  сторони  5,2 см.
Знайти  площу  прямокутника.
-         Про  що  йде  мова  в  задачі?
-         Що  відомо?
-         Про  що  запитується  в  задачі?
-         Чи  можемо  відповісти  на  запитання задачі?  (Ні.)
-         Чого  ми  не  знаємо?  ( Не  знаємо  яка  ширина  прямокутника .)
-         А  можемо знайти?  (Можемо.)
-         Яким  способом?   (Діти  пропонують  способи.)
І  спосіб     Вираз:  42,6 : 2 – 5,2
ІІ спосіб     Рівняння: (5,2 + в ) • 2 = 42,6
-         Знаючи  ширину  прямокутника,  чи  можемо  знайти  площу  фігури?
-           Якою  формулою  ви  скористаєтеся?
-         Гарна робота!
2.        Робота з новою  фігурою.
-         Формули  ви  знаєте,  вмієте  ними  користуватися.  А  якщо  я  запропоную  нову  фігуру,  чи  зможете  знайти  її  площу?







-         З  чого  почнете  роботу?  ( З  перекроювання.) 
-         Гарна думка!
-         Які у вас пропозиції  щодо  перекроювання  фігури?  (Вислуховую
пропозиції   і  занотовую  їх на  дошці.)
-         Мені  подобається  хід  ваших  думок,  але  обрати  ми  повинні  один  варіант.
-         Які  варіанти  відкинемо?
Учні:  І в., IV в.  відкинемо,  тому  що  не знаємо  формул  площ  даних  фігур.
ІІ в.,   ІІІ в.,  V в.  можна  залишити.
-         Який  варіант  на  вашу  думку  найкращий, найзручніший?  Чому? 
-         Я  теж з  вами  згодна.   Я  знала,  що  ви  зможете  обрати  правильний  варіант.  Дякую  за  гарну  роботу!
-         Так  на  які  фігури  будемо  перекроювати  нову  фігуру?  (На  прямокутник і  трикутник.)
-         Що  треба  знати,  щоб  знайти  площу  прямокутника?  (Формулу і  довжини  сторін.)   (Діти  звертаються  до  моделі  і  читають  її.)
-         Що  треба  знати,  щоб  знайти  площу  трикутника?  (Формулу  і  довжини  двох  катетів.)
-         Якими будуть  ваші  наступні   кроки?    (Знайти  площі  прямокутника  і трикутника  і  додати  їх.)
-         Дякую за чітке і  змістовне  пояснення  своїх  думок.  Ви  мене  знову  порадували, я  пишаюся  вами.
-         Так  чим  ми  будемо  зараз  займатися?
-         А  як  би  ви  хотіли    виконати  цю  роботу?    групах.)
-         На  роботу  4  хвилини.  Починайте  працювати.
1.     Групова  робота.
Вчитель:     -  Чи  однакові  результати  отримали?
-         Поясніть,  як  міркувала  ваша  група?
-         Чому  ви  обрали  саме  цей  спосіб?
-         Чи  справилися  ми  зі  завданням?
-         Чи  сподобалося  вам  працювати  разом?
-         Чи  всі  брали  участь  у  роботі  групи?
-         Яка  група  впоралася  із  завданням  найкраще?
-         Як  би  ви  оцінили  роботу  груп?
-         Ви  мене  порадували  злагодженою  роботою,  чіткими  відповідями.
-         Чи  знадобляться  вам   в  житті  знання  геометричного  матеріалу?  Де?
2.     Самооцінка.
-         Мені  б  сьогодні  хотілося  почути    від  вас,  що  ви  знаєте,  вмієте,  цінуєте.  (На  дошці  записані  слова.)
Знаю
Вмію
Ціную

-         Давайте  проаналізуємо  чи  все  ми  зробили  із  запланованого  на  початку  уроку.
V.  Рефлексія.
 -   Як  би  ви  назвали  наш  урок?
 -   Що  було  важливим  на  уроці?
 -   Чи  вдалося  досягти  мети  і  виконати  поставлені  задачі?
 -   Що  для  вас  було  легким?  Важким?
 -   Чи  задоволені  ви  своєю  роботою?
 -   А  роботою  своїх  однокласників?
 -   Кого  б  ви  похвалили  зі  своїх  товаришів?
   VІ. Домашнє  завдання.
-          Яке  домашнє  завдання  ви  хотіли  б  виконати?
Пропоную  свої  варіанти:
                  1. Знайти площу фігури яку запропоную
                  2. Самому придумати фігуру і найти площу
 
 


Немає коментарів:

Дописати коментар